czwartek, 18 października 2012

na życzenie - BUTELKA DECOUPAGE- krok po kroku

Oczywiście zaczynamy od oczyszczenia butelki z wszelkich naklejek. Po oczyszczeniu najlepiej przetrzeć ją spirytusem aby odtłuścić powierzchnię.
Moja butelka ma być na prezent dla faceta więc motyw myśliwski :))

potrzebne materiały :

serwetka lub papier ryżowy lub papier do decoupagu z motywem
farba akrylowa brązowa
farba akrylowa wanilia lub pastelowa orchidea
werniks pękający ( np. Stemperii)
klej do serwetek
medium- opóźniacz do farb akrylowych ( niekoniecznie, jeśli nie chcecie się bawić w tło)
lakier ochronny ( połys, pół połysk lub mat) 
pędzle
gąbka może być kuchenna
farby akrylowe paleta do tła ( niekoniecznie)


Krok 1

Tapujemy butelkę na brązowo. Ja zrobiłam do tylko w miejscu gdzie mają być spękania, jeśli Wasza butelka ma być cała spękana tapujecie całą. Tapowanie - to forma malowania na pomocą gąbki - czyli takie dotykanie punktowe ( nie wiem jak to napisać). Na szkle bardziej sprawdza się ta metoda niż pociągnięcie pędzla bo jak wiecie, szkło tak sobie przyjmuje farbę.

 
 
 

Krok 2
Pozostałą część butelki malujemy na jasny kolor. Jeśli cała ma być w spękaniach pomijacie ten punkt.
 
 
 
 
 
 
 
Krok 3

Teraz serwetka. Dopasowujemy motyw do butelki za pomocą nożyczek lub wydzieranki.

i teraz ważna rzecz !!! serwetka ma trzy warstwy !!! musimy ją pomału oddzielić tak aby została nam jedna z obrazkiem.

 
 
 
Krok  4
 
Nakładamy werniks pękający. Ja nakładam tylko na ciemy kolor, bo tam mają być spękania. Pamiętajcie, że butelka musi być całkowicie sucha przed nałożeniem werniksu.
 
 
 
 
Krok 5
 
Kiedy już nałozymy werniks pękający, odczekujemy chwilę, aby wysechł ( będzie taki klejący) i nakładamy jasną farbę. I tu uwaga !!!!
Jeśli chcecie spękania drobniutkie możecie też tapować jeśli takie jak na zdjęciu czyli wyraźne używacie pędzla.
Farbę nakładamy zdecydowanymi ruchami, jaki kierunek pędzla obierzecie takie będą spękania, ale uwaga !!!!!!!!Na raz nałożoną farbę nie wolno kłaść drugi raz !! czyli np. jak coś Wam się nie domaluje nie dokładajcie farby bo spękania nie wyjdą
 
 
 
Krok 6
 
Kiedy wszystko ładnie wyschnie, naklejamy wcześniej przygotowaną serwetkę. Przykładamy do butelki, nabieramy klej na pędzel i od środka do zewnątrz nakładamy na serwetkę. Trzeba robić to zdecydowanie i w miaę szybko bo serwetka lubi się marszczyć, co później wyglada mało estetycznie.
 
 
 
 
Krok 7
 
 
Cała butelka prezentuje się tak. teraz pozostaje tylko domalować tło, jakieś detale. I ot to cały decoupage. Jak pokazywałam technike wykorzystuje się prawie na wszystki. Co daje nam duże możliwości np. odnowienia naszych starych ulubionych przedmiotów lub mebli.
 
 
 
Kork 8
 
Malujemy tło butelki. Jest przy tym troszkę zabawy, ale butelka dostaje głębki i wygląda o wiele ładniej niż z wyrwaną np. sceną . Moja butelka prezentuje się tak :
  
 
Krok 9
 
Na całość butelki kładziemy lakier ochronny. Producenci lakierów zalecają nawet 7 warstw. Ja nakładam 2-3.
 
 
powodzenia
 
 
 
Gdzie kupić produkty ??  U mnie w mieście zostaje tylko papier plus koło 1 lub allegro
Jakiej firmy produkty ?? Ja używam w większości Stamperii
Czy dodawać do farb pigmentów jeśli chcemy inny kolor ??  Możecie próbować. Ja kupuje tylko farby akrylowe. Kiedyś użyłam pigmentu różowego i wszystko było ładnie do momentu zabezpieczenia pracy lakierem ochronnym, porobiły się plamy. Wiem, że innym osobom z pigmentami też nie wychodziło.
Skąd wziąść duże motywy??? Nooooo ale się porywacie :))) W decoupagu używamy serwetek, papieru do decoupau oraz papieru ryżowego. Serwetka - najlepiej się wtapia w tło jednak trzeba ją naklejać bardzo ostrożnie bo się rozrywa. Papier ryżowy - ma śliczne wzory, ale już troszkę mniej wtapia się w tło. Papier do decoupagu - duże wzory jednak najmniej wtapia się w tło. Aby ładnie wyglądał trzeba nałożyć wiele warstw lakieru ochronnego.
 
Jeśli jeszcze jakieś pytania piszcie
 
 
 
 
 

7 komentarzy:

 1. Jakimi pędzlami trzeba operować, bo ja pomalowałam metalową doniczkę i albo nie była zbyt dobrze odtłuszczona, albo mam nie takie pędzle bo dość kiepsko się malowało, dość mocno odznaczał się pędzel na malowanej powierzchni :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Na decoupage się nie znam, to już wiesz, ale mam jedną uwagę praktyczną - najpierw należy butelkę opróżnić ;)))
  Super jest ten tutek, nawet ja zrozumiałam jak to zrobić! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. do Eduszka :) zapomniałam dodać w materiałach,że do tego kieliszek winka z butelki którą robimy :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ania dlatego jeśli t nie drewno nie używam pędzli tylko gąbki (tapowanie) bo właśnie farba na takich powierzchniach ładnie nie łapie. A jeśli chodzi o pędzle ja używam z mękkiego włosia

  OdpowiedzUsuń
 5. A gdybym użyła emulsji akrylowej do ścian, albo jeszcze lepiej emalii?

  OdpowiedzUsuń
 6. myślę , że akryl do ścian może być emalia hmmmm no nie wiem proszę spróbować na kawałku. Nie wiem jak będzie pokrywać szkło

  OdpowiedzUsuń